କଏଦୀକୁ ପିତା ହେବାପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ଦେଲେ ୧୫ ଦିନ ପେରୋଲ

ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜେଲରୁ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ୧୫ ଦିନ ପାରୋଲ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କଏଦୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଜମେର ଜେଲରେ ରହିଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, କଏଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ପେରୋଲ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ।

ମହିଳା ଜଣକ ପୂର୍ବରୁ କଲେକ୍ଟରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ଦେଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ଶୁଣାଣି ହୋଇନଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ମହିଳାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ହାଇକୋର୍ଟ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ପେରୋଲ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି।

ଶୁଣାଣି ସମୟରେ, ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବିବାହିତ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଯୌନ ତଥା ଭାବାଗତ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ, ଜଣେ ଶିଶୁର ପିତା ହେବା ପାଇଁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ପାରୋଲ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଜଷ୍ଟିସ ଫରଜନ୍ଦ ଅଲି ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ସନ୍ଦୀପ ମେହେତାଙ୍କ ଏକ ଡିଭିଜନ ବେଞ୍ଚ ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ତଥା ସାମାଜିକ ମାନବିକତା ଏବଂ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତିର ଅଧିକାର ଦର୍ଶାଇ ନନ୍ଦ ଲାଲ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପେରୋଲ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

କୋର୍ଟ ଏହା କହିଛନ୍ତି, ଯେ ୨୦୧୯ ରେ ନନ୍ଦଲାଲଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା। ମହିଳା ଜଣକ ତାଙ୍କ ପିଟିସନରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ତାନ ନାହିଁ ଏବଂ ତେଣୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ପେରୋଲ ଦିଆଯାଉ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ପାଇଁ କଏଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ରାଜସ୍ଥାନ ପାରୋଲ ନିୟମ ୨୦୨୧ ଅନୁଯାୟୀ କଏଦୀଙ୍କୁ ପାରୋଲରେ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, ବରଂ “ବୈବାହିତ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଯୌନ ତଥା ଭାବାଗତ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ରକ୍ଷା କରିବା”। କଏଦୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେ ଧାର୍ମିକ ଦିଗରୁ ଏହି ବିଷୟକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ହିନ୍ଦୁ ଦର୍ଶନ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୬ ଟି ସଂସ୍କାର ମଧ୍ୟରୁ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.