ଅଗ୍ନିପଥ” ଯୋଜନା ବିରୁଦ୍ଧରେ AlDSO ଏବଂ AlDYO ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ।

ଆଜି AlDSO ଏବଂ AlDYO ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ନେତୃତ୍ଵରେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ବାରିପଦା ଜିଲ୍ଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।ସୁଚନାନୁସାରେ ଗତ ଜୁନ୍ ୧୪ ତାରିଖରେ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ନୂତନ ଯୋଜନା ‘ଅଗ୍ନିପଥ’ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଅଧୀନରେ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ କେବଳ ୪ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯିବ । ଚାକିରିରୁ ଅବ୍ୟାହତି ପରେ ସୈନିକ ମାନଙ୍କୁ ପେନ୍‌ସନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ସାରାଦେଶରେ ଯୁବକମାନେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ । ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ, ଯେହେତୁ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୨ ବର୍ଷ ଧରି ନିଯୁକ୍ତି ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ କେବଳ ଏହି ବର୍ଷ ଯେଉଁମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କିମର ସମୟ ସୀମା ୪ବର୍ଷ ବଦଳରେ ୬ ବର୍ଷ (ବୟସ- ୧୭.୫ ବର୍ଷ ରୁ ୨୩ ବର୍ଷ) କରାଯାଇଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଭଳି ଯୁବ ବିରୋଧୀ ନୀତି ଅଣାଯାଉଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଆଗାମୀ ଦେଢ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଚାକିରି ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ଯେ ୮ ବର୍ଷ ପରେ, ସରକାରଙ୍କର ବୋଧହୁଏ ମନେ ପଡିଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସରକାର ୪ ଲକ୍ଷ ଚାକିରିକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ୧୦ ଲକ୍ଷ ଚାକିରି ପ୍ରଦାନର ଘୋଷଣା, ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨ କୋଟି ଚାକିରି ପ୍ରଦାନର ପ୍ରତିଶୃତି ଭଳି ଜୁମଲାରେ ପରିଣତ ହେବ ବୋଲି ମନେ ହେଉଛି । ସ୍ଵତଃ ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଯେ ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ କୌଶଳ ନୁହଁତ ? ଦେଶରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଯୁବକମାନେ ହତାଶ ଏବଂ ନିରାଶ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମନୋବଳ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଅଗ୍ନିପାଥ ପରି ଏକ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ | ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି କରୋନା ନାମରେ ସରକାରୀ ବିଭାଗରେ ଚାକିରି ଦିଆଯାଉ ନଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବା ପରେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଯୁବକମାନେ ଆଶା କରିଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ଯୋଜନା ଆଣିବା ବଜ୍ରପାତଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛି ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ।ତେବେରୋଜଗାରର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ତାହା ନକରି ପ୍ରତିବଦଳରେ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାୟୀ ଚାକିରି ହଟାଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଯୋଜନା ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବ ଏବଂ ରୋଜଗାରର ସମସ୍ୟା ଏକ ବିକଟାଳ ରୂପ ଧାରଣ କରିବ। ତେଣୁ AlDSO ଏବଂ AIDYO ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉ । ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଯୁବକ ସାଥୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ପୋଡାଜଳା କିମ୍ବା ହିଂସା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ସଚେତନ, ସଙ୍ଗଠିତ, ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ, ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୁବ ଆନ୍ଦୋଳନ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ଭାବରେ ଏକାଠି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦାବି ପାଇଁ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଡି ଏସ୍ ଓ, ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ସୋମନାଥ ବେହେରା, ଜିଲ୍ଲା ସଂଗଠକ ମଧୁସୂଦନ ନାଏକ, ଫୁଲଚାନ୍ଦ ଲହାର, ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂ, ଯତୀନ ବାନରା, ସିଂରାୟ ଦେଓଗାମ, ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଡି ୱାଇ ଓ ବାରିପଦା ଜୋନ ସଭାପତି ପିତାମ୍ବର ନାଏକ , ସମ୍ପାଦକ ସର୍ଦ୍ଦାର ସିଂ ପ୍ରମୁଖ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.