ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି କି?

କୋଭିଡ୍‌ ଟିକା ସତର୍କତା (ବୁଷ୍ଟର) ଡୋଜ୍‌ ପାଇଁ ନିୟମକୁ କୋହଳ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଗୁରୁବାର ଦିନ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରୁଥିବା ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଗନ୍ତବ୍ୟ ଦେଶର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନଅ ମାସର ଅପେକ୍ଷା ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍‌ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି।

ବିଦେଶୀ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସତର୍କତା ଡୋଜ୍‌ ବିଷୟରେ ନିୟମକୁ କୋହଳ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଟିକାକରଣ ଉପରେ ଜାତୀୟ ବୈଷୟିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏନଟିଏଜିଆଇ) ଦ୍ୱାରା ସୁପାରିଶ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା।

ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଦେଶର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ସତର୍କତା ଡୋଜ୍‌ ନେଇପାରିବେ। ଏହି ନୂତନ ସୁବିଧା ଶୀଘ୍ର କୋୱିନ୍‌ ପୋର୍ଟାଲରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ କହିଛନ୍ତି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପରାମର୍ଶଦାତା ପ୍ୟାନେଲ୍‌ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା ଯେ ଯେଉଁମାନେ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ସେମାନେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନଅ ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପୂର୍ବରୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଦେଶର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକାର ସତର୍କତା ଡୋଜ୍‌ ନେଇପାରିବେ।
ବର୍ତ୍ତମାନ, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ସମସ୍ତେ ଯେଉଁମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍‌ର ନଅ ମାସ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ସତର୍କତା ଡୋଜ୍‌ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର, ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା, ବିଦେଶୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ନାମଲେଖା, କ୍ରୀଡା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ଭାରତର ସରକାରୀ ପ୍ରତିନିଧିଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଏବଂ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ବୈଠକରେ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ ଟିକାର ସତର୍କତା ଡୋଜ୍‌ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏନଟିଏଜିଆଇର ଏକ ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ପରେ ଏହା ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା ଯେ ଯେଉଁମାନେ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଦେଶର ବୁଷ୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନଅ ମାସର ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍‌ ନେଇପାରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.