ଜାନୁଆରି ପହିଲାରେ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ: ପ୍ରାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କଲେ ୫-ଟି ଓ ନବୀନ ଓଡ଼ିଶା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ନୂଆବର୍ଷରେ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଭୁବନେଶ୍ବର ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ପ୍ରାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ୫-ଟି ଓ ନବୀନ ଓଡ଼ିଶା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭି କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍। ସେ କଟକ ତ୍ରିଶୂଳିଆ ଛକରେ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଏବଂ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଅଗ୍ରଗତି ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଶେଷ କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଚାରି ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପର ଠିକ ସମୟରେ ସମାପ୍ତ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ କରି ଓ ୫-ଟିର ନୀତି ପାଳନ କରି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଅତି ନିକଟରୁ ନଜର ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଦକ୍ଷ ଗତିଶୀଳ ସମାଧାନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ମେଟ୍ରୋ ସିଷ୍ଟମ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଏବଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଗତିବିଧି ପାଇଁ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ଅଟକି ରହିବା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିବହନ ଧାରା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଏଥିସହ ପ୍ରକଳ୍ପ ଯୋଜନାକୁ ଏପରି ଢଙ୍ଗରେ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଭବିଷ୍ୟତର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସ୍ଥାନ ରହିବ ବୋଲି ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏଣେ ଆଜି ସକାଳେ ଭି କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଲୋକଙ୍କ ମତାମତ ଜ‌ାଣିବାକୁ ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଭାବେ ନିର୍ମିତ କଟକ ନେଟାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲକୁ ଅଚାନକ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ ଯାତ୍ରୀ, ବିକ୍ରେତା, ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ, ବସ୍ ଅପରେଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ସୂଚନା ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପରେ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ତାଲଦାଣ୍ଡା କେନାଲ ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କେନାଲରେ ଥିବା ଭିଜୁଆଲ୍ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ। ଏହା କଟକ ସହରର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମନୋରଞ୍ଜନକାରୀ ହବ୍ ହୋଇ ରହିଛି।

ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଶ୍ରୀ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ସହ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର୍ ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ ଅନୁ ଗର୍ଗ, ଇ ଆଣ୍ଡ ଆଇଟି ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ମନୋଜ କୁମାର ମିଶ୍ର, କଟକ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ନିଗମ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.