ଜାତୀୟ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ୨୦୨୩ ପାଇଁ ୨୪୭ଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଆସିଛି

୭ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ୭ଟି ଭାଷାରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅଛି । ଯୋଗ୍ୟ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଗୁଡ଼ିକରେ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ୧୪୫ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଅଣ-ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ୭୫ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ୮ଟି ଆନିମେସନ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ୭ଟି ନୀରବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ଯ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ

କଟକ: ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା, କଳାକାର, ଆମୋଦିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉତ୍ସାହୀ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ, ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ, କାହାଣୀ, କାଳ୍ପନିକ, ଅଣ-କାଳ୍ପନିକ ଏବଂ ଆନିମେସନ୍ ଫର୍ମାଟ୍ ରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ୭ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ୭ଟି ଭାଷାରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅଛି । ଯୋଗ୍ୟ ଏଣ୍ଟ୍ରିଗୁଡିକରେ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ୧୪୫ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଅଣ-ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ୭୫ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏଥିରେ ୮ଟି ଆନିମେସନ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ୭ଟି ନୀରବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଓଡିଆ ଭାଷା ବ୍ୟତୀତ, ସାନ୍ଥାଳି ଭାଷାରେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତଗୁଡ଼ିଏ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅଛି । ସଡକ  ନିରାପତ୍ତାର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ହିନ୍ଦୀ, ତେଲୁଗୁ, ବଙ୍ଗାଳୀ, ମାଲାୟାଲମ୍ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ମଧ୍ୟ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅଛି । ଓଡ଼ିଶା ବ୍ୟତୀତ ପଞ୍ଜାବ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ଆସାମ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଏଣ୍ଟ୍ରି ରହିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ନେପାଳ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ କେନିଆରୁ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଛାତ୍ର, ଯେଉଁମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପଢୁଛନ୍ତି,ସେମାନେ  ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପଠାଇଛନ୍ତି।

ଏଥିରୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ୩୦ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡିକ ୦୧ ଡିସେମ୍ବରରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର, ୦୪ ଡିସେମ୍ବରରେ ସମ୍ବଲପୁର ଏବଂ ୦୭ ଡିସେମ୍ବରରେ ଅନୁଗୁଳ ସହରରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । ଏହି ଉତ୍ସବର ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଫାଇନାଲ୍ ୧୨ ଡିସେମ୍ବରରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପରିବହନ ବିଭାଗ, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବ ।

ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ତଥା ସାରା ଦେଶରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଏବଂ ଏହା ସହ ଜଡିତ ମୃତ୍ୟୁହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ, ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ପାଇଁ ଏହା ଅନ୍ୟତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭ୍ୟାସ ଭାବରେ ବିଚାର କରାଯାଇଥିଲା। ଉଭୟ ଓଡିଆ ଏବଂ ଅଣ-ଓଡିଆ ବର୍ଗର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନଗଦ ପାଇବ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର, ପ୍ରଥମ ରନର୍ ଅପ୍ ୮୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ରନର୍ ଅପ୍ ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.