ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ରାମଲଲାଙ୍କ ପୂରା ଫଟୋ, ଆକର୍ଷଣୀୟ ହସ ଓ ଚେହେରା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭାବରେ ପ୍ରତିଫଳିତ

ଅଯୋଧ୍ୟା: ରାମ ମନ୍ଦିର ଉଦ୍‍ଘାଟନ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ରାମଲାଲାଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ରାମଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି। ମୁହଁରେ ଥିବା ହସ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ନମ୍ରତା ଏବଂ ମଧୁରତା ବିଷୟରେ କହିଥାଏ। ରାମଲାଲାଙ୍କ ରୂପ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପରି ଦେଖାଯାଏ। ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ରାମଲାଲାଙ୍କ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।

ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିରେ ବିଶ୍ୱାସ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ଝଲକ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି। ଯାହା ପ୍ରଥମ ଦର୍ଶନରେ ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ତିଳକ ସନାତନ ଧର୍ମର ବିଶାଳତାକୁ ଦର୍ଶାଏ। ଯାହା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଭକ୍ତିର ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୁନିଆକୁ ନେଇଯାଏ। ମୂର୍ତ୍ତିରେ ଓମ୍, ଗଣେଶ, ଚକ୍ର, ଶଙ୍ଖ, ମାସ, ସ୍ୱସ୍ତିକ ଓ ହନୁମାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି।

ଏହି ରୀତିନୀତି କେତେ ଦିନ ଚାଲିବ?

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜାନୁଆରୀ ୧୭ ତାରିଖରେ ରାମଲଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ଗର୍ଭଗୃହକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଭିତରକୁ ଆଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଗର୍ଭଗୃହରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଜାନୁଆରୀ ୧୮ (ଗୁରୁବାର) ଦିନ ଗର୍ଭଗୃହରେ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ତାରିଖରୁ ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ରାମଲଲାଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀ ୨୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୀତିନୀତି ଚାଲିବ ଏବଂ ରାମଲଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ। ୧୨୧ ଜଣ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଏହି ରୀତିନୀତି ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।

ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାନୁଆରୀ ୨୨ ତାରିଖ ଦିନ ୧୨ଟା ୨୦ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍ନ ୧ଟାରେ ଶେଷ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ସମେତ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଏହି ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେବେ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମହୀଶୂରର ମୂର୍ତ୍ତିଶିଳ୍ପୀ ଅରୁଣ ଯୋଗୀରାଜଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ଉଚ୍ଚତା ୫୧ ଇଞ୍ଚ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.